Amióta világ a világ, az emberek szeretnek változatosan táplálkozni, amelyben az esetek túlnyomó többségében a hús és a belőle készült fogások játsszák a főszerepet.
Lehet imádni, közönyösnek maradni vagy éppen undorodni a hústól, egy dolog mindig örök érvényű igazság marad: A hús rengeteg erőt ad a szervezetünknek.
Téged milyen érzések kerítenek a hatalmukba, amikor egy illatos, lágyan omlós csirkét pillantasz meg egy étteremben a szomszéd asztalon?
Összefut a nyál a szádban és már érzed is azt a selymesen körülölelő textúrát?
Netán mérges leszel arra, aki rendelte és azon kezdesz el morfondírozni, hogy mégis hogy tehet ilyet azzal a szegény állattal?
Ahány ember, annyiféle nézőpont és vélemény és ez bizony így is van rendjén. Tartsuk tiszteletben egymást, ha étkezésről van szó és fogadjuk meg: innentől csakis ezt esszük, ami jólesik és megkívánjuk. Természetesen a mértéktartás itt is kulcsfontosságú tényező lesz.
A következőkben azt a témát fogjuk körbejárni, hogy miért érdemes húst enni és milyen egészséges hatásai vannak. Tarts velünk most Te is!
Egészségfenntartás hússal?
A hús értékes táplálékunk. Főbb étkezéseinken, ünnepeinkkor már ősidők óta nélkülözhetetlenek az ebből készült ételek. A rendkívül változatos, sokféleképpen elkészíthető húsételek, húskészítmények nemcsak gasztronómiai élményt nyújtanak ízük, illatuk miatt, de egyben esztétikai élvezeti források is.
Az emberi test sejtjeinek felépítésében és működésében a legfontosabb szerepet a fehérjék játsszák. A megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék hiánya a szervezet immunrendszerének leromlásához vezethet, azaz szervezetünk nem tud kellően védekezni a mikrobás és vírusos fertőzésekkel, allergiával, gyulladásokkal és egyéb, például daganatos megbetegedésekkel szemben.
Azokat az aminosavakat, amelyeket szervezetünk nem tud előállítani, esszenciális aminosavaknak nevezzük. Ezeket kívülről, a táplálékkal készen kell bevinni.
A húsok ezeket az esszenciális aminosavakat megfelelő arányban tartalmazzák, hasonlóan a tojás-, tej- és halfehérjéhez.
Nélkülözhetetlen vitamin forrás
A húsok a B-vitamin csoport tagjait (B1, B2, niacin, B6, B12) tartalmazzák jelentős mennyiségben. (Hiányukkor fáradékonyság, gyulladás, álmatlanság, vérszegénység lép fel.)
Különösen kiemelkedő a sertéshús B1-vitamin tartalma, amely más állatok húsához viszonyítva ötszörös mennyiségű.
Zsírban oldódó vitaminokat a hús kis, a belsőségek viszont nagy mennyiségben tartalmaznak, főleg A- és D-vitamint.
Milyen húsokat különböztetünk meg?
- A szelethúsok kiválóan alkalmasak frissensültek készítésére. Ide soroljuk a karajt, a tarját, továbbá a comb részei közül a slusszt és a felsált.
- A pecsenye húsok pecsenyék és egybesültek alapanyagai. Ide tartoznak a comb részei (dió, fartő), valamint az oldalas és a dagadó. A sült oldalas igazi csemegének számít hazánkban és külföldön egyaránt.
- Kocsonyahúsok a fej, láb, csülök és farok. Minthogy ezek mind bőrös részei a sertésnek, így zselatint képezve kocsonyásítják a főzőlét.
- A húskészítmények húsipari nyersanyagokból (hús, szalonna, belsőség), jelleg- és ízkialakító anyagok felhasználásával, meghatározott technológiával, emberi táplálkozás céljára előállított hústermékek.
Ahol a hazai szó új szintre helyeződik
Mi, a Hoppá! Bistroban minden erőnkkel azon vagyunk, hogy izgalmas ételeket tálaljunk a vendégeink elé. Olyan ételeket, amelyek telis-tele vannak lelkesedéssel, odaadással és egy csipet pajkossággal.
Ételeink és menüink tükrözik mindazt, amit a vendéglátás iránt valójában érzünk. Téged mikor lephetünk meg?