Étterembe járni élmény. Felér egy utazással, méghozzá a saját gasztronómiai ízlésünk és a világ körül. Egy tökéletes, minőségi étterem pedig onnan ismerszik meg, hogy nem csak a vendég szeme előtt zajlik minden kifogástalanul, hanem a színfalak- avagy a kulisszák mögött is rendezetten, szabályszerűen folynak a munkálatok.
Ha Te is nagy étterem rajongó vagy, biztosan láttál már egy pár gasztronómiai témájú filmet, amelyektől garantáltan megjött az étvágyad valami különleges fogáshoz.
Gondolj csak bele: milyen folyamatokat láttál a filmben? Hogyan és vajon miért működött olyan sikeresen az étterem?
Ha csak a Lecsó című, aranyos kis filmre gondolunk, egyből ráébredhetünk a titok nyitjára: mindennek a szíve a csapatmunka és az együttműködés!
A következő bejegyzésünkben ezt a témát vesszük jobban górcső alá, tarts most Te is velünk és ismerd meg egy sikeres étterem működését!
A csapat együttműködése a csapatmunkáról szól
A csapatmunka és a csapathatékonyság középpontjában a sikeres kommunikáció áll. Ahhoz, hogy bármit elérhessünk, az üzenetek vagyis ebben az esetben az étteremben kiadott feladatok küldését és fogadását átgondoltan kell kialakítani és végrehajtani.
Amit a vezetésről tudni kell
A megfelelő menedzsment határokat ad az egyének számára, hogy belül dolgozhassanak, és olyan struktúrát hoz létre, amely elősegíti az együttműködést és a felelősséget.
Akár étteremről legyen szó, akár más vállalkozásról, egy dolog biztos: az emberek mindig jó munkát szeretnének végezni, amelyre büszkék lehetnek.
Irányítással, minimális mikro vezérléssel és bizalommal a csapat vezetője tudni fogja, hogy ki mit tehet, mik az egyes személyek erősségei és gyengeségei. Ezáltal képes lesz mindenkinek a megfelelő ,maximálisan személyre szabott feladatokat kiosztani.
Az együttműködés főbb alappillérei
1. Közös cél
2. Mindenki érezze magát a csapat teljes értékű tagjának
3. Legyen megfelelő az összetartás a csapat részéről!
4. A bizalom elengedhetetlen!
5. Kommunikáljanak folyamatosan egymással és ha probléma merülne fel, együtt oldják meg!
6. Összetartás mindenek előtt!
Elkötelezettség a siker iránt
Nagyon fontos szempont, hogy elkötelezettek tudjanak maradni az étterem személyzetének tagjai a munkájuk iránt. Ezt közös összetartással, megfelelő kommunikációval és egy jól irányító vezetővel lehetséges kialakítani.
A munka minősége, a projekt mögött rejlő szenvedély, az absztrakt ötlet konkrétabbá tételének folyamata – ezek legyenek a motiváló tényezők, amelyek a sikerhez vezetnek.
Konyhai hierarchia az éttermekben
Executive chef
Ő áll a szervezet csúcsán, tulajdonképpen egyfajta igazgató, de meg kell jegyezni, hosszú évek és komoly munkatapasztalat kell ahhoz, hogy valaki ide jusson. Lehet, hogy ténylegesen bent dolgozik a konyhán, de valószínűbb, hogy inkább menedzserként veszi ki a részét a munkából, és az is előfordulhat, hogy egyszerre több éttermet is irányít.
Head chef/Chef de cuisine
Ha nincs ott az executive chef, akkor a head chef irányít mindent a konyhán. Aktívan is bent dolgozik a konyhán. Az ő feladata, hogy gördülékenyen folyjék a munka, ő rendel friss alapanyagokat, irányítja a konyhai munkát és betanítja a személyzetet.
Sous chef
Tulajdonképpen helyettes, akinek, ha szükséges akár a head chef, akár az executive chef helyére is be kell állnia. Napi szinten veszi ki a részét a konyha irányításából, hozzá tartozik az adminisztráció, illetve az ételek elkészítéséhez tartozó irányítási és tervezési feladatkörök.
Pastry chef (cukrászséf)
Az a munkakör, ami önállóságot, kreativitást és precizitást is követel attól, aki betölti ezt a pozíciót. A desszertek elkészítéséért felel, de adott esetben a helyben sütött kenyér- és pékáru is hozzátartozik.
Chef de partie
A különböző részlegek (vagy más néven „pályák”) élén áll egy-egy chef de partie.
A részlegek: 1. Saucier (hús és szósz) – az itt dolgozók feladata a húsok és halak előkészítése, bontása, elkészítése, és a hozzájuk tartozó szószok, mártások elkészítése.
2. Entremetier (köret és leves) – az itt dolgozók készítik elő a leveseket, alapleveket, a köreteket.
3. Gardemanger (hideg előétel), más néven a hidegkonyhai pálya, a saláták és hideg előételek elkészítésének helye.
Commis chef
A commis a kukta, az az elhivatott szakácstanonc, akinek mindent meg kell tanulnia a konyhán folyó munkáról.
Vendégélmény mindenek felett!
Mi, a Hoppá! Bistroban az ételek készítésénél a szeretettel teli szándékra fektetjük a hangsúlyt, amely látható és felismerhető mind ízben, mind kivitelezésben.
Egyedi élményt nyújtunk mindenkinek, aki kicsit is szerelmes a gasztronómiába és a finom ételekbe!
Látogass el hozzánk és tapasztald meg a Hoppá Élményt!